|
Megviselt haj és gyógyító receptei
2007.10.13. 14:35
Az igazán lestrapált, rossz állapotban lévő hajra is van természetes gyógyír. Jót tesz például, ha samponozás előtt, lehetőleg házi készítésű majonézből készítünk pakolást a hajra. Ha nagyon rossz állapotban van a haj, akkor meleg olajos kezelésre van szükség. A haj legfontosabb kondicionálója a fejbőr termelte természetes zsír, de szükség esetén nagyon jó hatással vannak a növényi olajok, a szezámolaj, az olívaolaj. A legjobb ilyen célra a jojobaolaj, ugyanis a jojobaolaj molekulasúlya ugyanannyi, mint a fejbőr természetes zsírjáé, ezért ez pótolja legjobban a hiányzó zsíranyagot.
Meleg olajos pakolás- amely helyrehozza a száraz hajat, és ápolja a töredezett hajvégeket.
Hozzávalók: 3 evőkanál szezámolaj, 3 evőkanál jojobaolaj, 1 evőkanál szárított csalánlevél, 1 tojás fehérje. Keverjük össze a hozzávalókat, és egy kis lábasban melegítsük langyosra. Szedjük ki a csalánleveleket, és az olajjal jól masszírozzuk be a hajat, mindenhova jusson. Tekerjük be a fejünket egy meleg törülközővel, és hagyjuk a pakolást 30 percig a hajon, de még jobb, ha egy éjszakára rajta hagyjuk. Az olajat rendes samponos hajmosással távolíthatjuk el.
Régimódi tojássampon- amely magas fehérjetartalmú haj- és fejbőrápoló; puhává és kezelhetővé teszi a száraz hajat.
Hozzávalók: 2 nagyobb tojás, 3 evőkanál almaecet vagy egy fél citrom kifacsart leve. A tojásokat verjük habosra, és masszírozzuk be a fejbőrbe. Pár percig hagyjuk fent, majd öblítsük le meleg vízzel. A tojás vékony filmszerű bevonatot képez a hajon, amit úgy távolíthatunk el, ha utoljára ecetes vízzel öblítjük le a hajat; sötét hajúak almaecettel keverjék el az öblítő vizet, szőkék pedig citromlével.
Ahhoz, hogy visszaállítsuk hajunk természetes állapotát, egy kicsit vissza kell néznünk a mútba. A nők évszázadokon keresztül nagyon szép, egészséges hajat viseltek, ehhez pedig nem volt szükségük csodaszerekre, csak a természet kincseire. A görögök, az egyiptomiak és a kínaiak is jól ismerték a természetes anyagok jótékony hatását; így gyógyszereik és kozmetikumaik is értékes növényekből készültek, például rozmaringból, zsályából, ginzengből, csalánból.
Hajápolásra különböző növényi főzeteket használtak. Ezeket mi is elkészíthetjük; 1/3 csészényi növényt öntsünk le negyed liter forrásban levő vízzel, és hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. A langyosra hűtött főzettel öblítsük le a hajunkat a hajmosás végén. Hajra valók: Kamilla: világosítja és fényessé teszi a természetes szőke hajat. Ginzeng: pótolja a száraz haj elvesztett nedvességét, a hajat rugalmassá és fényessé teszi. Levendula: frissítő illata mellet selymessé és ragyogóvá teszi a hajat. Citromfű: kondicionálja a hajat, puhává és csillogóvá teszi. Csalán: ez a legtöbbet használt kondicionáló, erősíti és fényessé teszi a megviselt hajat. Zsíros hajra különösen hasznos. Rozmaring: stimuláló hatású, ezért serkenti a hajnövekedést. A haj korpásodását is csökkenti. A sötét színű hajat fényessé teszi, és nagyszerűen lehet használni az összecsomósodott haj kibogozásához. Zsálya: ősz hajszálak eltüntetésére használták. Cickafarkkóró: a görögök nagyra becsülték. Főzete könnyen kezelhetővé teszi a hajat.
| |